Dlaczego warto zmienić niektóre nawyki żywieniowe?

Często niewielkie zmiany żywieniowe wystarczą do systematycznej redukcji masy ciała. Jakie nawyki żywieniowe warto zmienić, a jakie delikatnie zaktualizować, żeby poczuć się lekko, bardziej energetycznie? Poniżej kilka słów o podstawach zdrowego odchudzania.

Jak przyśpieszyć metabolizm?

Styl odżywiania w dużym stopniu uzależnia budowa ciała. Endomorfik, który spożywa zbyt dużo węglowodanów zaczyna szybko tyć i bardzo ciężko traci nadmiarowe kilogramy. Inaczej sytuacja ma się natomiast z ektomorfikiem. To budowa ciała wręcz wyspecjalizowana w szybkim spalaniu, niezwykle, wręcz momentami chorobliwie szczupła. Takie osoby powinny postawić na więcej białka i kalorii w diecie, pomimo częstej niechęci do jedzenia o regularnych porach. Budowa ciała to jeden z naturalnych czynników przekładających się na zdrowe odchudzanie. Dopiero zrozumienie fundamentów daje okazję do zaplanowania właściwej strategii żywienia. Przyśpieszenie metabolizmu można osiągnąć przez mniejsze, ale regularne porcje kojarzone najczęściej z cateringiem dietetycznym, ale również przez uwzględnienie nieco mocniejszych, ostrych przypraw. Do każdej diety przyda się umiarkowana aktywność fizyczna. Osoby z chorobami serca, czy krążenia powinny zainteresować się bardziej wysiłkiem aerobowym, a niekoniecznie sportami siłowymi.

 

Jak zaplanować zdrowe odchudzanie?

Kolejna sprawa to zmiana paradygmatu dietetycznego. Nie istnieje dieta krótkoterminowa, a jedynie prawidłowy sposób odżywiania na co dzień. Większość diet wyklucza pewne składniki, a to z reguły zła strategia długoterminowa. W codziennym jadłospisie muszą znajdować się wszystkie składniki odżywcze, najlepiej zoptymalizowane pod budowę ciała, grupę krwi, styl życia, predyspozycje do uprawiania aktywności fizycznej. Zdrowe odchudzanie warto rozpocząć od obliczenia wskaźnika BMI. To uproszczony model obserwacji organizmu, ale przydatny w kontrolowaniu dalszych wyników. Pomiarów dokonuje się bez ubrania, najlepiej na czczo. Ludzie, którzy dotarli do właściwej wagi eliminują nawet problemy krążeniowe, czy dotyczące rozwoju cukrzycy, więc warto poważnie podchodzić do planowania jadłospisu.