Ile razy powinna przyjść do ciebie położna po porodzie?
Ministerstwo Zdrowia wedle ustawy powinno zająć się takim rozplanowaniem pracy pracowników medycznych, by zająć się fachowo każdą kobietą, która się zgłosi z prośbą o pomoc w trakcie ciąży i po jej rozwiązaniu. W tej procedurze oczywiście wzięte są pod uwagę również osoby wykonujące zawody takie jak położna.
Położna do porodu i co dalej?
Położna – wbrew temu, co większość społeczeństwa myśli zajmuje się nie tylko kobietą rodzącą. O jej pomoc można poprosić lekarza ginekologa, a niejednokrotnie z położną można się spotkać już w gabinecie, gdzie prowadzona jest ciąża kobiety. Wszystko dlatego, że położna zajmuje się kompleksowo kobietą. Nie tylko jej ciążą, ale również całym przebiegiem jej płciowego życia. Począwszy od pierwszej miesiączki, a na menopauzie i ewentualnych komplikacjach tego okresu skończywszy. Położna powinna jednak przede wszystkim być dostępna dla kobiet, które są w ciąży lub właśnie urodziły.
Pierwsze wizyty położnej po porodzie
W ramach opieki nad kobietą po porodzie środowiskowa położna powinna odwiedzić kobietę w połogu sześć razy. Wizyty winny być odnotowane w książeczce zdrowia malucha i powinny być koniecznie potwierdzone podpisem mamy. Niestety w polskich przepisach, jeśli chodzi o wizyty położnych jest jedna dość istotna „dziura”, która dotyczy szczególnie poszkodowanych kobiet, a mianowicie tych, które wyszły ze szpitala później niż w wyniku naturalnego, „zwykłego” porodu. Dlatego też kobiety po cesarskim cięciu w przypadku rozwiązania ciąży przed zwykłym czasem rozwiązania ciąży. Zwykle położna powinna odwiedzić kobietę w połogu w pierwszym tygodniu po powrocie ze szpitala do domu.