Jak powinna wyglądać dieta osoby, która sporo schudła?

Zrzucenie zbędnych kilogramów nigdy nie jest zadaniem łatwym, w szczególności, gdy balast jest spory. Często okupione jest to wieloma miesiącami bardzo restrykcyjnej diety, ćwiczeń i innych restrykcji. Kiedy uda się zrzucić nadmiarowe kilogramy, bardzo istotną kwestią jest, aby nie wracać do starych, złych nawyków żywieniowych. Nie należy się również katować niepotrzebnie rygorystycznymi dietami. Bardzo istotna kwestia to po prostu stopniowe zrównoważenie diety, które pozwala na zapewnienie odpowiedniej energetyczności posiłków, ale nie powoduje odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie. Jak powinna wyglądać taka dieta dla osoby, która schudła?

Odpowiednia kaloryczność posiłków

Podstawową kwestią jest ustalenie odpowiedniego bilansu kalorycznego. Warto poprosić o pomoc wykwalifikowanego dietetyka, który na podstawie wykonanych pomiarów oraz wywiadu z pacjentem, dotyczącego jego trybu życia i codziennych aktywności, będzie w stanie ustalić, jaką łącznie ilość kalorii należy przyjmować. Poza samą kalorycznością, trzeba zwrócić uwagę również na skład posiłków. Zdecydowanie warto ograniczać węglowodany, a w tym cukry, ponieważ one najczęściej prowadzą do odkładania się nadmiarowych kilogramów w organizmie. Posiłki powinny być przyjmowane w sposób systematyczny i nie wolno doprowadzać się do głodu.

Ciasta bez cukru i inne triki

Dostępność wysokiej jakości produktów spożywczych sprawia, że każdy może jeść zdrowo i smacznie. Na rynku dostępne są różnego rodzaju zamienniki, na przykład cukru, które są znacznie zdrowszym rozwiązaniem. Na przykład ksylitol umożliwia upieczenie ulubionego ciasta bez cukru. Warto szukać takich zdrowszych rozwiązań, które pozwalają na zastąpienie niekorzystnych produktów w diecie. Dietetycy ostrzegają jednak przed produktami o obniżonej zawartości tłuszczu, ponieważ bardzo często można w nich znaleźć właśnie więcej cukru. Nie warto nabierać się również na mleko i jego produkty bez laktozy. Czekoladowe batoniki można zawsze z powodzeniem zastąpić własnoręcznie przygotowanym batonikiem z suszonych owoców i płatków owsianych.