Jakie są rodzaje pęset stosowanych przez chirurgów?

Stosowane współcześnie narzędzia chirurgiczne są bardzo precyzyjnie zaprojektowane. Przez lata doświadczeń chirurdzy wypracowali optymalne warianty narzędzi, które pozwalają na jak najbardziej precyzyjną pracę nawet na najbardziej delikatnych narządach wewnętrznych. Dostęp do tego rodzaj narzędzi jest możliwy także dzięki łatwości wprowadzenia do produkcji dowolnego projektu, co ma związek z udoskonaleniem procesów produkcyjnych. Pęseta chirurgiczna jest jednym z podstawowych narzędzi chirurga i może występować w różnych wariantach. Wykorzystanie pęsety jest uzależnione od tego, na jakich tkankach przeprowadza się operację lub diagnostykę. Odpowiedni dobór narzędzi jest niezwykle istotny z tego powodu, że pozwala na precyzyjne operowanie na ciele pacjenta, podczas gdy błąd w doborze narzędzia, może nawet doprowadzić do tragedii.

 

Pęseta chirurgiczna, a pęseta anatomiczna

Powszechnie wykorzystuje się dwa rodzaje pęset. Pierwsza z nich jest określana jako chirurgiczna. Zakończona jest specjalnymi szczypcami, które pozwalają na mocne złapanie fragmentów ciała. Taka forma nie należy do najbardziej delikatnych, toteż jest to wykorzystywane tylko przy pracy na stosunkowo dużych narządach, których nie można tak łatwo uszkodzić. Istnieje jeszcze pęseta anatomiczna, która nie jest zakończona ząbkami do chwytania, a jedynie zwykłą końcówką. Owe końcówki mają po wewnętrznej stronie poprzecznie prążkowanie, która dodatkowo ułatwia chwycenie tkanek. Takie pęsety służą do pracy na bardzo delikatnych narządach, które stosunkowo łatwo uszkodzić.

 

Rodzaj pęsety a preferencje chirurga

W powszechnym użyciu występują różne rodzaje pęset, które dopasowane są do zróżnicowanych preferencji chirurgów. Zazwyczaj są one bardzo podobne, jednak mogą różnić się drobnymi detalami, które znacząco zmieniają sposób pracy. Należy pamiętać, że w tego rodzaju akcesoria zawsze należy zaopatrywać się u renomowanych dostawców, gdyż z założenia służą one do przeprowadzania brzemiennych w skutkach czynności.